XV Ogólnopolski Konkurs na Esej

Konkurs na esej. AKtualne konkursy literackie 2018

Aktualny konkurs literacki 2018

Konkurs na esej. AKtualne konkursy literackie 2018

XV Ogólnopolski Konkurs na Esej

Czas trwania konkursu

Konkurs trwa do 30.11.2018 roku


Dla kogo kierowany jest konkurs?

W konkursie mogą wziąć udział:
– uczniowie szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych kończących się egzaminem dojrzałości,
– studenci uczelni wyższych, bez względu na kierunek oraz tryb odbywania studiów.

Wytyczne konkursu ustalone przez organizatorów

W tym roku tematem konkursu na esej są „Podróże z Andrzejem Stasiukiem”.

Proza Stasiuka łączy w sobie jakieś osobiste wspomnienia, ale ważniejsze okazuje się zauroczenie surowym, bezludnym pejzażem. Miejsca, gdzie kończą się wszystkie drogi stanowią nadrzędny cel podróży i bycia – w drodze. A co, kiedy jakaś się pojawia? Wybór jest prosty – iść tą mniej udeptaną. „Zapisywanie życia”, jego brzydoty i nudy, przedstawianie ludzi okaleczonych, pogoń za rzeczywistością tambylców ma nas przywieźć na powrót do siebie. Abyśmy, rozumiejąc Innych, zrozumieli i siebie.

Czytając prozę Andrzeja Stasiuka, przychodzi nam wielokrotnie stawiać sobie pytania „po co” i „dlaczego” gdziekolwiek jechać… Jak na nie odpowiada pisarz? Co nam w tej materii dyskretnie podpowiada? Czego poszukuje przemierzając Europę Środkową, czy wyprawiając się coraz dalej na Wschód? Jaki obraz człowieka i świata wyłania się z jego podróżopisania?

Oto niektóre pytania, jakie chcielibyśmy zadać uczestnikom kolejnej edycji w konkursie na najlepszy esej krytycznoliteracki.

Czekamy na eseje będące efektem czytelniczych (i nie tylko) spotkań z podróżniczą prozą Stasiuka. Co otwierają w Tobie podróże i pisanie, jakie zawarł w swojej prozie autor Opowieści galicyjskich? Czy dla ciebie droga to życie? Czekamy na twoje impresje, studia, szkice!

Objętość eseju nie może przekraczać 5 stron maszynopisu. Tekst nie może być wcześniej publikowany drukiem ani nagradzany w innych konkursach.

Prace oceni jury w składzie:
• dr hab. Adrian Gleń – pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego, poeta, krytyk literacki;
• dr hab. Jacek Gutorow, prof. UO – pracownik naukowy Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego, poeta, tłumacz, eseista, krytyk literacki; 
• dr Sławomir Kuźnicki – pracownik naukowy Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego, poeta, krytyk literacki.

Nagrody

Kategoria „Uczniowie”
1 miejsce– 750 zł 
2 miejsce – 600 zł
3 miejsce – 400 zł

Kategoria „Studenci”
1 miejsce– 750 zł 
2 miejsce – 600 zł
3 miejsce– 400 zł

Strefa linków

Oficjalna strona konkursu

Oraz więcej konkursów literackich

Sprawdź najnowsze konkursy opublikowane na stronie świat konkursów!

Październikowy spis konkursów polecanych przez nas.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial